Кое е първото, с което асоциирате наименованието „средиземноморска кухня“. Много хора си представят пица, паста или нещо подобно, но реално това не е здравословната храна, типична за това кътче на Земята. За популярните средиземноморски диети е известно, че са богати на плодове, зеленчуци и морски деликатеси. В храните от Средиземноморската кухня се включват много ядки, семена, бобови растения, сирена и всякакви млечни продукти. Зехтинът е типичен за Средиземноморските специалитети, както и чаша червено вино.
- От многобройни изследвания става видно, че средиземноморският начин на хранене предотвратява заболявания като диабет, проблеми със сърдечно-съдовата система, някои видове рак, болестта на Алцхаймер и Паркинсон.
Първи доказателства за ползите от Средиземноморската кухня има от Втората световна война. Тогава е направено мащабно проучване на над 13 хил. мъже с различна възраст и националност. Учените провели изследването стигнали до извода, че мъжете от САЩ, които за онова време се хранели много по-качествено от мъжете на други страни не страдат от сърдечни заболявания. Много здрави се оказали и жителите на Гърция и конкретно тези на остров Крит. Гърците имали активна физическа дейност и се хранели с пресни продукти.
Лекарите и диетолозите стигнали до заключение, че приемът на средиземноморска кухня е голяма крачка към по-здравословен начин на живот и по-дълго съществуване.
Как да направим прехода от по-топло към по-студено време със специалитети от Средиземно море:
- Приемът на големи количества плодове и зеленчуци в сурово състояние ще донесе много фибри в организма. Това ще създаде усещане за ситост. Гъбите са много хранителни и добър заместител на месото, ако се прави вегетарианска пица.
- Намалете консумацията на червено месо. Ако не успявате да се откажете изцяло от консумацията му, то поне избягвайте много тлъсти меса..
- Заместете белия хляб с черен или пълнозърнест. Пастата приготвяйте с черно брашно.
- Не пропускайте закуска от мюсли, плодове и храни богати на фибри.
- Яжте риба и морски дарове два пъти седмично. Сьомга, херинга, сардини, риба тон, миди, скариди и риба тон са богати на омега 3 мастни киселини.
- Пийте много вода.
- Яжте, колкото е възможно повече ядки и семена. Те са източник на фибри и доставят на организма полезни мазнини и протеини. Може да ги добавяте смело към салати, както и да поръсвате такива с ленено семе.
- Поне един път в седмицата правете вегетарианско хранене. Избягвайте в него дори мазните и маслени сирена.
- Не прекалявайте със солта. Вместо сол, добавяйте в ястията повече зелени подправки.
Топ митове около Средиземноморска диета
- Много е скъпо да се храниш по диета – ако превърнете боб и леща в основни източници на протеин и наблегнете над приема от зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни, бързо ще се уверите, че това може да струва съвсем по-малко от диета с меса, млечни продукти и предварително обработени храни.
- Колкото повече червено вино, толкова по-добре – умерените количества червено вино оказват благоприятно влияние над здравето, но прекаляването с тях влия в обратен ред. Не пийте повече от 2 чаши вино.
- Средиземноморската кухня е характерна с пастата – подобно на италианци и американци, много хора живеещи по Средиземноморието се хранят главно с паста и тестени изделия. Обратно на очакванията тя присъства в минимални количества в салати и предястия. С хляба и тестените изделия също не трябва да се прекалява.
- Сваляне на килограми със Средиземноморска диета – възможно е само, ако е придружена от голяма физическа активност. Не се заблуждавайте, че ще свалите килограми, само защото се храните със средиземноморска диета.