Какво трябва да знаеш за възпитание от работещата майка
Възпитание от работещата майка– една тема, която няма край. На тази тема се изправят родители, възпитатели, педагози и до къде стига всичко?!
Истината е, че забързаното, сиво и мрачно ежедневие, кара всеки млад родител да се превърне в машина за изкарване на пари. Това, само и само, за да бъдат покрити ежедневните нужди, а децата задоволени с все по-капризните си и скъпо струващи желания. Новите технологии, глобалното пространство, лесната комуникация с „останалия свят“ направиха времената още по-объркани.
Възпитанието и работещата майка – грешки на съвременните родители
Не са ли, това „нашите деца“, дето от детската градина нямаха интерес към приказките, които четяхме за лека нощ, а предпочитаха до късно да стоят пред телевизора с мама и ататко?! Не са ли това нашите деца, пред, които, за да изкупим вината, че не прекарахме достатъчно време с тях, през изминалите седмици, подарихме най-нов модел телефон, таблет или компютър?! Не са ли това нашите деца, които учехме и възпитавахме „по между другото“, оставяйки ги в „детския център“, за да може мама да си изпие кафенцето с цигарка, в компания на приятелки, обсъждайки новият козметичен салон предлагащ най-модерна ноктопластика или търсейки препоръка за добър хирург за поставяне на силикон?!
Е, да, сега повечето „мами“ биха възразили, но истината е, че сред „съвестните“ и отговорни майки има и много такива, които не мислят за нищо друго, освен за външността си.
Няма да корим никого, но нека се замислим и над ангажираната на две места майка, която полага неимоверни усилия, за да „върже двата края, а от работа, почти не остава време за малчугана.
Работа, семинари, преквалификации, борба за запазване на работното място в периоди на постоянно преминаване от една криза в друга. Това за жалост е съдбата на голяма част от българските майки днес. И на фона на всичко какво остава за възпитанието на детето, когато най-важният човек не може да бъде покрай него?!
Възпитанието на работещата майка – има ли правилен подход
Едва ли, ще намерим правилният съвет и препоръка, която да дадем в ситуация, която не винаги зависи от родителя, но поне може да последваме няколко тактики в малкото време, което ни остава за възпитание на децата:
- Прекарвайте времето през уикендите с децата. В това число не говорим за стоенето у дома и пред компютърните игри, а разходки, пикници и игри сред природата.
- Поощрявайте децата (та макар със скъп подарък) само когато реално са го заслужили. С добър успех в училище и прецизно поведение, отговарящо за възрастта.
- Карайте децата да се включват в домакинските задължения. Все по-трудно става това, с напредване във възрастта, затова учете ги от малки да помагат в приготвянето на храната, чистене, пазаруване.
- Намирайте време за похвала, милувка и някоя поучителна история.
- Не се карайте и не посягайте на децата. Дори да допуснат грешка, обяснете им го по начин, които ще разберат, но винаги запазвайте добрия тон.
Идеален родител няма!
… Както и идеални деца или хора като цяло, но поне дайте всичко от себе си за правилно и качествено възпитание.
Възпитанието на подрастващите – една тема, която няма край. На тази тема се изправят родители, възпитатели, педагози и до къде стига всичко?!