Не съществува друга подправка с такава пикантна острота, която да овкусява храната ни и да придава аромат на ястията, както чесънът. Най-често консумираната част от това растение е подземната складираща структура, известна още като глава. Една чеснова глава се състои от дузина скилидки. Всяка скилидка образува една-единствена листна форма. Луковицата на чесъна има разностранно лечебно действие – противоалергично и бактерицидно.
Етеричното масло подпомага развитието на нормалната чревна флора и понижава артериалното кръвно налягане при хипертония. Чесънът допринася функцията на периферните съдове и разширява коронарните такива.
Как се отглежда чесън:
Чесънът се отнася към подсемейство Лукови, а в него влизат червен и бял лук, див лук и праз лук. Расте в топлите страни и на умерен климат. Луковицата на чесъна се оформя в земята, а след това от нея израстват навън зелени стъбла, които стават за ядене. На върха на перата има чашка, в която се съдържат семена. Те се развиват там и когато са напълно узрели се разтварят и посипват по земята. Перата на чесънът поместват цялата енергия от растението и я отвеждат в земята. Всяка луковица се състои от десетки, които се наричат скилидки. Такива са покрити с многослойна розова, бяла или виолетова твърда кожеста обвивка.
Как се приготвя чесън:
Сушеният чесън е най-популярната форма на това растение. Той се използва масово в кулинарията. Луковиците му се сушат на слънце и се продават поотделно или на връзки или в сплетени.
Пресен чесън – има по-лек вкус от сушения. Луковиците му винаги се вземат от беритбата за сезона. Този лук не се суши на слънце и трябва да се употребява до няколко дни след беритбата.
Пушен чесън – има привкус на дим и златист цвят.
Чеснови стръкове – това са изрязаните пера от върховете на луковицата.
Черен чесън – получава се от ферментацията на скилидките чесън, в резултат, от което се получава сладко-пиперлив вкус. Черният чесън наподобява сушени плодове и масово се използва в азиатската кулинария.
Зехтинът с чесън – използва се за пържене и като подправка за салати.
Чеснова сол – прави се смес от настърган чесън и една супена лъжица сол.
Чесново масло – получава се със смесване на меко масло със счукан чесън или зелена подправка, каквато е магданозът.
Как се използва чесън при печене:
Пресните, сушени и пушени скилидки чесън могат да се намачкат с преса или да се нарежат на ситно и да се добавят към плънките на солени печива за солени пайове или хлебно тесто. Запеченият на фурна чесън има вкус на сладки ядки. За целта от луковицата се махат най-външните люспи, напръскват се със зехтин и се завиват във фолио за печене във фурна. Пече се 20-30 минути на средна температура и се оставят да изстинат, след това само с натиск се изваждат меките скилидки от обвивката.