Един и същи въпрос си задава всяка домакиня, когато наближат празниците, а именно как да впечатлим гостите. И въпреки, че традициите не са това, което бяха и предвид, че младите бързат да посетят луксозно заведение или скъп ресторант не са малко и онези семейства, които избират да останат у дома с най-близките, за да посрещнат заедно Нова година.
Ето какво съветват специалистите в празничната Новогодишна нощ:
Питиетата се сервират в подходящи гарафи и никога в бутилки.
Покривки, салфетки, декорации трябва да са празнични и в топли пастелни тонове. Може да са изработени от памучни материи или лен.
- Свещниците и свещите за новогодишната трапеза трябва да са ниски и да не привличат вниманието, но в същото време да са достатъчно стилни.
Цветята на масата трябва да са с по-къси дръжки, за да не отнемат видимостта на различно седящите около масата гости.
Хлябът в новогодишната нощ трябва да е месен.
Аперитивът се поднася за „Добре дошли“, а с него се сервират ядки и сухи мезета. Добре за това да има допълнителна масичка, на която да се отсервира.
Главното място около празничната маса се заема от домакина или най-възрастния член на дома, а в някои случаи и от най-важния гост.
Най-удобните места се запазват за възрастните, а за най-младите са отдалечените места.
Местата около краката на масата или ъгли се оставят за по-младите или някой член на дома.
Напитките винаги се сервират преди храната. Нищо не се сервира, преди да е отсервирана предходното, особено важи при питиетата.
Препоръчва се да се правят кратки паузи около сервиране на ястията.
Подготовката на всяка празнична трапеза е радост за очите, но и цяло изпитание за самата домакиня.
Весело посрещане на Нова година!