Пулсът е показател за качеството на една тренировка. Това, дали се изморяваме много, дали става периодично, често, недостатъчно и колко броя на удари в минута отчита сърцето ни се измерва с bpm (beast per minute).
Какво още трябва да знаем за пулсът
Колкото повече тренираме, толкова повече се покачва пулсът на сърцето. Когато нивата на пулса се менят, значи нещо се случва със сърцето и то може да е както добро, така и лошо. Ето, защо специалистите са категорични, че пулсът трябва да бъде следен, дори докато се забавляваме спортувайки. Пулсът е индикатор за качеството на тренировка и показва дали се уморяваме бързо или недостатъчно. Той се измерва според броя на удари в минута, а единицата му е beast per minute. Пулсът в покой е показател за физическа готовност. За тренировката значение има максималният пулс и сърдечните контракции в минута.
Подходящи норми на пулс
За жените той е 226 и от тях се изваждат годините на жената. При мъжа от 220 се прави изчисление на база възрастта. Това е само базова съпоставка, а най-точни резултати могат да се получат при измерване с уред.
Сърцето
Това е най-важният орган в човешкото тяло. За да функционира правилно, трябва да се грижим правилно за него. За целта редовните кардио тренировки и правилно хранене имат своята незаменима роля. Сърцето ни изпомпва много кръв, а тя е богата на кислород и достига всяка точка от тялото. За да се извършва този процес от значение е физическата активност. Специалистите съветват да се тренира разумно, а за постигане на желаните резултати значение имат и здравословния живот, следенето на пулса, физически упражнения без пренатоварване и наранявания.
Пулсомерът
Той представлява устройство, което измерва пулса на сърцето и броя на ударите му за минута време. Специалистите съветват такъв уред да се използва, както от професионалисти, така и от аматьори, по време на физически натоварвания. Това е и правилният начин за всеки да следи за натоварване на сърцето и да си помогне за здравословен начин на живот.
Разходката
Хората със сърдечно-съдови заболявания, трябва да са активни физически и след консултация с лекар да им бъде назначена правилната тренировка. Разходките са безвредни и винаги се препоръчват в парк, градинка, сред природа, в планината и т.н.
Физическата активност
Когато целта на физическата активност е тренировка за укрепване на сърдечната система, то интензитета не бива да е нито прекалено висок, нито прекалено нисък. Специалистите препоръчват да се следи пулса по време на физически тренировки. Той е най-отчетливият показател за това как правилно да тренираме.
Тренировките
По време на спорт, най-големите мускулни групи изпълняват ритмични движения и с тях се ускорява сърдечният ритъм. Важно е дишането да бъде извършвано правилно, а тогава сърдечният ритъм е 55-90% от максимум, който може да се постигне. Спортове, които осигуряват подобна честота на пулса са – аеробика, плуване, планинарство, колоездене, бягане и др. Сред най-разумните правила за тренировка е определяне интензивността на сърдечна честота. Това означава, че когато пулсът се качи прекалено трябва да заменим тичането с ходене и обратното. Когато пулсът мине необходимата норма, трябва да усилим кардиото (може изкачване на стълби, скачане на място, бягане с високо вдигнати колена и т.н.).
Аеробните занимания
Най-лесен начин за определяне на аеробната зона, която благоприятства сърцето е като умножим максималният пулс с долната и горна граница на конкретната тренировка. Така например, за човек на 40 години, с пулс на сърцето от 180 удара в минута, кардиореспираторните умения се определят по следната схема: 180х0,70=126, или 180х0,85=153. От тук следа, че най-подходящата зона е 126 удара и 153 удара в минута.