Сексуална криза – кога и как
В определен етап от живота на жените настъпват промени в сексуалните желания, сексуална криза. Възприятията и погледа над тях, медицината обозначава като сексуална дисфункция.
Кога настъпва сексуалната криза
Такива състояния се определят от различни медико-социални фактори, а те са свързани с физични промени, инерция на ежедневието, промяна във възрастта, еднообразие и рутина и други. Осъзнаването на симптомите и правилното разбиране на проблема от страна и на двамата партньори прави нещата преодолими и възможни.
Сексуалната дисфункция се дели на 4 категории и те са:
- Понижено сексуално желание, което често се определя като сексуално разочарование и разстройство у жената.
- Невъзможност за постигане на оргазъм.
- Болки и дискомфорт по време на полов акт.
- Проблеми свързани с матката и влагалището.
5 случая на сексуална криза и как да се справим
Женските реакции в сексуалността са свързани с редица фактори, които са както външни, така и вътрешни. Всяко нещо от ежедневието както емоционални състояния, така и прием на храни може да повлияе в една или друга степен работата на хормоните у жената. Поради тази причина еднозначно и универсално лечение и изход от проблема няма.
Задължително условие е консултацията със специализирано медицинско лице и обща оценка на състоянието на жената. След направата на конкретни изследвания може да се идентифицира проблема и да се открие конкретната причина.
Често диагностичният подход се оказва добра алтернатива, а за целта е нужно съдействие от гинеколог, сексолог, психотерапевт и вътрешен лекар. В някои случай се налага и намесата на ендокринолог. При над 80% от случаите не се налага медикаментозно лечение.
Това, което може да направи всяка жена при усещане на подобни симптоми и диагностициране на сексуална криза е тук.
Как да се справим със сексуална криза:
- Общувайте с партньора и споделете притесненията си. Статистически погледнати нещата, двойките, които обсъждат проблемите си страдат в по-малка степен от подобен род проблеми.
- Постарайте се да водите здравословен живот. Спорта, движенията, правилното хранене може в голяма степен да покачи либидото, без дори да се налага посещение на някои от споменатите специалисти.
- Обърнете внимание на тазовата мускулатура. Сутрешна гимнастика, плуване, ходене, йога, каланетика могат в голяма степен да помогнат при проблеми с влагалището и срещу липса на оргазъм.
- Потърсете мнение и консултация със сексолог, в случай, че не успявате само с партньора да намерите изход от създалата се ситуация.
- В случай, че лекувате някакво друго заболяване с медикаменти и забележите пристъпите на сексуална криза, то добре е да се консултирате с лекаря, назначил лечението и да споменете за страничния ефект, в който се съмнявате.