Дори речниковото определение на хайвер не представя цялото описание на съдържанието. Описани просто като „кисел хайвер от есетра или друга голяма риба“, тези думи не могат да уловят изобилието и лукса зад този световноизвестен деликатес.
Хайверът – 10 интересни факта
Солен, зърнест и ароматен, обикновен хайвер, събран от есетра в Каспийско море, се топи в устата като масло. И така, каква е историята на този любим и скъп деликатес?
Ето някои интересни неща за хайвера, които може би не знаете:
- Думата CAVIAR, означава хайвер на много езици. Тя идва от езика Асари, който се е говорил на територията на съвременния Туркменистан и Азербайджан и означава „яйце от есетра“.
- Най-старият писмен доклад за хайвера, датира от 1240-те години, в ерата на монголския владетел на Бату хан, внук на Чингис хан.
- По-голямата част от хайвера в света се произвежда в Каспийско море, което граничи с Русия, Казахстан, Туркменистан, Азербайджан и Иран.
- Хората, които правят Caviar, се наричат Ravenclaws. Преди да направят първата си продукция, те трябва да преминат стаж, който продължавал от 10 до 15 години.
- Най-добрият caviar в света е направен от три разновидности на есетра: есетра Белуга (хайвер Белуга), руска есетра (хайвер от есетра) и естрадна есетра (звезден есетов хайвер).Научете още за Тайните на средиземноморската кухня.
- Истинският Caviar, варира в цвят от светло до тъмно сиво и жълто-сиво до кафяво-черно. Червеният хайвер не идва от есетра, но всъщност това е хайверът от сьомга.
- Сервирането на хайверeни блюда със сребърни прибори е грешка, тъй като металът влияе неблагоприятно на вкуса на хайвер. Вместо това се препоръчва да се използват перлени лъжици.
- Най-висококачественият caviar на Белуга се нарича Almas, което на руски означава „диамант“. Той се продава само от Лондонска къща и е опакован в кръгла златна кутия с размери 24 карата, която струва около 40 000 евро на килограм.
- Въпреки високите нива на натрий и холестерол, хайверът е богат на калций и фосфор, както и на протеин, селен, желязо, магнезий и витамини В12 и В6.
- Хайверът никога не трябва да се замразява, защото след това става мек. Най-добре е сервиран в кристална или стъклена купа с лед, като се поставя най-отгоре му.