Една дилема, води до факта, че детето на човека е бозайник, който има нужда от кърменето с майчино мляко.
През последните двадесет години, обаче тези твърдения значително се размиха в представите на съвременната майка.
И колкото и брутално, ненормално и фрапантно да звучи, факт е, че много жени не кърмят децата си, само за да не загубят добрия вид на бюста.
За и против кърмене на новородените
Това днес отново е тема, която вълнува всяка настояща и бъдеща мама.
И тук ще споменем за всички, които още имат суетата и неверността, колко важно и значимо за малкото дете е майчиното мляко – „Дали се нуждаем от дишане“; „Защо трябва да спим“; „Защо една бременност трае 9 месеца“.
Кърменето и новороденото
Кърменето на новороденото му осигурява нужната защита против инфекции. То намалява риска от алергии, които се провокират от краве мляко и т.н. С кърмата на майката детето е застрашено от левкемия, диабет, затлъстяване, астма, диарии, ушни инфекции и т.н. и т.н. Безчет са ползите от майчиното мляко.
На вниманието за всяка майка, която още не е наясно със силата на кърмата си, в нея съществува стерилитет, липсват ГМО и синтетични хормони. Все още се оспорва и факта дали майчиното мляко помага за интелигентността у децата, но поне е доказано, че то в купешките млека, производителите на бебешки храни се стремят да вмъкнат мастна киселина DHA, която изгражда мозъка и ретината.
Не по-малко важно за детето е самият контакт с майката!
Той действа емоционално на двете създания, а какво да кажем за пластмасовото шише и биберона?!
На майката, която току-що е родила, кърменето помага с едни 25%, които намаляват риска от рак на гърдата, рак на яйчниците и матката.
Чрез кърмене, кървенето от раждането по-бързо спира!
Излишните килограми се топят, а и риска от остеопороза в бъдеще е сведен до минимум.
Установено е още, че жените, които кърмят дълго страдат много по-рядко от сърдечни заболявания.
Сукачето намалява след родилната депресия и успокоява майката, както, чрез контакта с нея, така и чрез самото сучене премахвайки болката!
Ето и няколко съвета как да намерите бавачка, когато майчинството е към края си!