Цифрово пиано
Цифровото пиано е най-простото устройство, от гледна точка на електрониката. Минималният диапазон на тембрите обикновено включва няколко варианта – пиано, клавесин, орган.
Всички усилия при създаването на такива инструменти са насочени към изравняване на разликата в усещанията от свиренето на тях и традиционните акустични пиана.
Също така, цифровото пиано най-често има капак, който предотвратява попадането на прах, върху клавишите, както и поставка за ноти.
По-скъпи пиана
По-скъпите пиана Roland, базирани на технологията SuperNATURAL Piano могат да възпроизвеждат такива нюанси на поведението на концертните рояли като промяната в тембъра, в зависимост от силата на натискания клавиш.
В концертния роял тембърът също се променя леко от нота до нота, тъй като струните се различават по брой (три струни на нота в горната част, една в баса), материал на оплетката, дължина и тегло на чукчето. Резонансите се пресъздават при натискане на педала или други клавиши и съответно имаме естествено затихване на нотите, когато педалът не е натиснат докрай.
Класификация на музикалните инструменти – цифрово пиано и синтезатор
Синтезаторът е по своята същност учебно устройство, което ви позволява да получите желания звук чрез натискане на клавишите. Няма средства за запис, както и други системи, които помагат за създаването на композиция.
Днес синтезаторите се използват предимно в звукозаписни студия и на концерти – за свирене на живо.
Има много разновидности синтезатори, но едно е ясно: те едва ли са подходящи за ролята на универсален домашен инструмент.
Синтезатор
Синтезатор с автоматичен акомпанимент ви позволява да организирате автоматичен акомпанимент за мелодия. С тях може да запишете получената композиция за възможно най-кратко време, като използвате най-простия вграден секвенсер. Това е добър вариант за амбициозен композитор (шанс да изпробвате страстта си към музиката с практика) и незаменим помощник за организатори на банкети в ресторанти.
Аранжор
Аранжорът по същество е същият синтезатор с автоматичен акомпанимент, само че предоставя повече опции, има по-гъвкави и висококачествени алгоритми за акомпанимент и звучи по-реалистично.
Аранжорите са любителски и професионални
Последните се използват доста успешно за създаване на музикални скрийнсейвъри. Такива има по телевизията и независими композиции. Един добър аранжор от висок клас, може лесно да намери място в дома на професионален автор на песни.